جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

عیب یابی و نحوه تعمیر داکتر بلید پرینتر

در پرینتر های لیزری ، یک قطعه مشترک و بسیار مهم به نام داکتر بلید وجود دارد. این قطعه یک نقش بسیار مهم در  چاپ و پرینت دستگاه داشته و از این رو بروز مشکل در آن می تواند فرایند چاپ را مختل کند. در نتیجه تعمیر داکتر بلید پرینتر یک امر بسیار مهم و تخصصی است که به تعمیرکاران مجرب نیاز دارد. اهمیت تعمیرات داکتر بلید پرینتر با توجه به کارایی و نقش این قطعه در پرینتر ها برجسته می شود. به همین دلیل با بررسی نقشی که این قطعه در پرینتر ایفا می کند، به بررسی نشانه های خرابی آن و نکات مربوط به تعمیر داکتر بلید پرینتر می پردازیم.

نقش داکتر بلید در پرینتر های لیزری

همان طور که گفته شد، اهمیت تعمیر داکتر بلید پرینتر متناسب با نقشی است که در فرایند چاپ و پرینت دستگاه ایفا می کند. این قطعه تنظیم کننده میزان تونری است که روی مگنت رولر وجود دارد و برای چاپ استفاده می شود. به نوعی می توان گفت، همان طور که از نام داکتر بلید نیز می توان متوجه شد نقش این قطعه در واقع در ادامه نقش بلید در دستگاه های پرینتر است.

البته که بلید و داکتر بلید دو قطعه مجزا از هم هستند، اما عملکرد آن ها به هم پیوسته است و خرابی یکی، نقص در عملکرد دیگری را به دنبال دارد. داکتر بلید در واقع یک لاستیک شفاف الکتریکی است که بار خنثی دارد. این قطعه با جمع کردن میزان تونر اضافی باقی مانده مانع از بروز مشکل در چاپ های بعدی می شود. این امر نشان می دهد که در صورت خرابی این قطعه، چه تاثیری در فرایند پرینت و کیفیت چاپ بر جای می گذارد. به همین دلیل نیاز به بررسی و تعمیرات داکتر بلید پرینتر اهمیت می یابد.

تعمیر داکتر بلید پرینتر

چه مواردی موجب خرابی داکتر بلید می شود؟

در بحث تعمیر هر قطعه ای از جمله تعمیر داکتر بلید پرینتر، عوامل مخرب آن قطعه نیز مطرح می شود. در خصوص خرابی های ایجاد شده در داکتر بلید پرینتر، مواردی از جمله قفل شدن بلید، تخلیه نکردن دوره ای و منظم مخزن ضایعات تونر و استفاده از محلول های نا مناسب برای تمیز کردن دستگاه می تواند موجب خرابی و بروز مشکل در داکتر بلید شود. برای مثال، زمانی که مخزن ضایعات تونر پر می شود و به موقع تخلیه آن انجام نمی گیرد، این امر روی داکتر بلید دستگاه تاثیر گذاشته و موجب خرابی آن می شود. در نتیجه همین موارد، کاربران پرینتر های لیزری به تعمیرات داکتر بلید پرینتر نیاز پیدا می کنند.


نشانه های خرابی داکتر بلید پرینتر

تشخیص این که داکتر بلید پرینتر دچار مشکل شده کاری است تخصصی و نیاز به بررسی های حرفه ای دارد. اما با این حال، کاهش کیفیت چاپ می تواند نشان گر این باشد که به احتمال بسیار زیاد داکتر بلید دچار خرابی و مشکل شده و نیاز به تعمیرات داکتر بلید پرینتر مورد نظر است. در چاپ بی کیفیت دستگاه، معمولا پرینت های گرفته شده کم رنگ یا به رنگ خاکستری هستند.

خصوصا زمانی که کارتریج تازه شارژ شده یا حتی کارتریج کاملا نو بوده اما باز هم کیفیت چاپ بسیار پایین است، می توان حدس زد که احتمالا این افت کیفیت پرینت مربوط به خرابی داکتر بلید است. در نتیجه با تعمیر داکتر بلید پرینتر می توان کیفیت چاپ دستگاه را به حالت اولیه بازگرداند. در مقالات قبلی نحوه تعمیر درام پرینتر را آموزش داده این که آشنایی با آن به عیب یابی و ترمیم ساده تر داکتر بلید هم کمک می کند.

تعمیر داکتر بلید پرینتر

زمانی که بر اساس نشانه های موجود و عیب یابی تخصصی در یک مرکز تعمیرات پرینتر مشخص شد که مشکل دستگاه از خرابی داکتر بلید است، تعمیرات داکتر بلید پرینتر در سریع ترین زمان ممکن مطرح می شود. این قطعه حساسیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل نیز تعمیر داکتر بلید پرینتر باید حتما در یک مرکز کاملا حرفه ای و معتبر صورت بگیرد. برای مثال تعمیرکاران دستگاه های پرینتر در مرکز سخت افزار ایران می تواند مشکلات ایجاد شده در داکتر بلید را تشخیص و در اسرع وقت آن ها را برطرف کند. برای تعمیر داکتر بلید، به ابزار ها و دستگاه های تخصصی نیاز است تا بتوان این قطعه را به بهترین شکل ممکن تعمیر کرد.


تعویض داکتر بلید پرینتر

با وجودی که داکتر بلید پرینتر در زمره قطعاتی است که می توان آن را تعمیر کرد، اما با این حال میزان آسیبی که به این قطعه وارد شده است تعیین کننده تعمیر پذیر بودن یا نبودن داکتر بلید پرینتر است. در نتیجه اگر کارشناسان تشخیص دهند که امکان تعمیر داکتر بلید پرینتر وجود ندارد، باید با خرید یک قطعه اصلی و سازگار با مدل پرینتر مورد نظر، مشکلات ایجاد شده در اثر خرابی داکتر بلید را برطرف کرد.

تعویض داکتر بلید پرینتر فوجیتسو

نکات مهم در خصوص تعمیر داکتر بلید پرینتر

با توجه به اهمیتی که تعمیرات داکتر بلید پرینتر دارد، رعایت و توجه به برخی نکات در این زمینه اهمیت می یابد. مهم ترین موضوع در این زمینه تنوع بالای داکتر بلید است. در واقع بر اساس مدل دستگاه، نوع داکتر بلید نیز متفاوت است. هر دستگاهی متناسب با رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن، از ساختار به خصوصی از داکتر بلید ها استفاده می کند. در نتیجه شناخت نوع داکتر بلید، آشنایی کامل با مدل و عملکرد آن و توانایی در تعمیر و عیب یابی این قطعه یک نکته بسیار حائز اهمیت است.

نکته مهم دیگر در زمینه تعمیر داکتر بلید پرینتر، تشخیص تفاوت این قطعه با بلید است. همین امر اهمیت مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی را پر رنگ تر می کند. در نهایت در بحث تعویض داکتر بلید نیز باید توجه داشت که حتما از قطعات با کیفیت، اصلی و سازگار با مدل پرینتر استفاده شود. چرا که به دلیل حساسیت این قطعه در عملکرد پرینتر، عدم توجه به این امر مهم می تواند روی کارکرد کلی دستگاه تاثیر منفی گذاشته و مابقی قطعات را نیز با مشکل مواجه کند.

امتیاز شما به این نوشته post