جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو

اگر شما نیز در طول روزهای اخیر، به دلیل بروز برخی اشکالات در لپ تاپ فوجیتسوی مورد استفاده‌تان، مشکوک به خرابی کارت گرافیک شده‌اید، می‌توانید با دنبال کردن مقاله‌ی پیش‌رو، اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آوردید. در این مقاله برآنیم تا ضمن آشنایی با کارت گرافیک و کارکرد آن، نشانه‌های خرابی این قطعه از دستگاه را بررسی کرده و شیوه تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو را شرح دهیم. 

خوشبختانه کارت گرافیک لپ تاپ از آن دست قطعاتی است که در صورت خرابی، هم امکان تعمیر و هم امکان تعویض آن وجود دارد. تعیین این مسئله –یعنی نیاز به تعویض یا تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو – تا حد زیادی بسته به نوع اشکال پیش آمده دارد که در طی فرآیند عیب یابی کارت گرافیک لپ تاپ مشخص می‌گردد.

کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو

وظیفه کارت گرافیک لپ تاپ چیست؟

هدف نهایی از به‌کارگیری یک کارت گرافیک در لپ تاپ، تولید مجموعه‌ای از سیگنال‌هاست كه قادر به نمایش نقاطی باشند که بر روی صفحه نمایشگر موجود هستند. اگر از فاصله‌ی بسیار کم به نمایشگر لپ‌تاپ نگاه کنیم، شاهد وجود نقاط بسیار ریزی خواهیم بود که به اصطلاح «پیکسل» خوانده می‌شوند. پیكسل‌ها در بیشتر صفحات نمایشگر، بصورت تمام رنگ بوده و دارای 16.8 میلیون حالت متفاوت می باشند. هدف كارت گرافیك لپ تاپ فوجیتسو و البته سایر کارت های گرافیکی بکاررفته در تمامی لپ تاپ ها، ایجاد مجموعه‌ای از سیگنال‌هاست كه نقاط فوق را بر روی صفحه نمایشگر، نمایش دهند.

جالب است بدانیم که چشم انسان تنها قادر به تشخیص ده میلیون رنگ متفاوت است. یك كارت گرافیك پیشرفته متشکل از یك برد مدار چاپی، حافظه و یك پردازنده اختصاصی است. طراحی پردازنده موجود در کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو با هدف انجام محاسبات مورد نیاز  گرافیكی، صورت پذیرفته است. بد نیست بدانید که قدرت پردازشی کارت گرافیک به حدی بالا است که در برخی برنامه‌ها به کمک پردازنده مرکزی می‌آید و این کار باعث افزایش سرعت انجام کارها و بهبود عملکرد می‌شود. به همین دلیل است که حتی لپ‌تاپ‌هایی که برای مقاصد تحصیلی و تجاری تولید شده‌اند نیز از کارت گرافیک مجزا استفاده می‌کنند.

این مقاله برای شما مفید است :باتری لپ تاپ فوجیتسو

روش تشخیص کارت گرافیک سوخته در لپ تاپ

سوختن کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو را می توان با جایگزین کردن یک کارت گرافیک جدید بر روی دستگاه تشخیص داد. اگر با تست سیستم با یک کارت گرافیک دیگر، تصویر به مانیتور لپ تاپ شما انتقال یافت، بنابراین برای تعمیر کارت گرافیک و یا تعویض آن باید دست به کار شوید. اما اگر با تست یک کارت گرافیک دیگر ، باز هم تصویری بر روی مانیتور خود نمی بینید مشکل احتمالاً ناشی از قطعات دیگر دستگاه است. توجه داشته باشید که در مواردی نیز عدم امکان انتقال تصویر ناشی از آن است که چیپ ست مربوط به انتقال تصویر در مادربورد خراب شده است.

گاهی اوقات نیز به علت بروز مشکل در منبع تغذیه سیستم ، توان کافی برای انتقال تصویر به مانیتور وجود ندارد. حتی گاهی به علت بروز مشکل در پردازنده مرکزی سیستم (CPU) نوبت به عملیات انتقال تصویر نمی رسد. برخی دیگر از نشانه‌های بروز اشکال در کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو عبارت است از: عدم وجود تصویر بر روی مانیتور با وجود روشن بودن لپ تاپ، وجود خطوط راه راه عمودی از بالا به پایین، خاموش شدن مانیتور و در نهایت کند شدن تصویر لپ تاپ. در صورت عدم اطمینان از بروز اشکال در کاتر گرافیک لپ تاپ خود می‌توانید به مرکز تخصصی تعمیرات فوجیتسو مراجعه کرده و سرویس‌های تخصصی مورد نیاز را دریافت نمایید. در صورتی که امکان مراجعه به این مرکز را ندارید می‌توانید از طریق تماس با نمایندگی تعمیرات لپ تاپ فوجیتسو، درخواست حضور کارشناس تعمیر لپ تاپ در محل را ثبت نمایید.

تعویض و تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو

خوشبختانه در ارتباط با کارت گرافیک هم امکان تعویض و هم امکان تعمیر وجود دارد. تنها نکته موجود در این میان توجه به نوع تعبیه‌شدگی این قطعه بر روی مادربرد است. اگر چیپ گرافیک روی مادربورد لحیم شده باشد تعویض یا ارتقاء کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو اندکی سخت و زمانبر است؛ ضمن آنکه تعویض آن نیاز به مهارت و تخصص ویژه‌ای دارد تا آسیبی به چیپ گرافیک و مادربورد لپ تاپ وارد نشود. در غیراینصورت تعویض این قطعه کار نسبتاً آسانی است؛ در این شرایط کافی است تا کادر فنی مرکز تعمیر لپ تاپ، لپ تاپ را باز کرده، کارت گرافیک قدیمی یا معیوب را خارج کرده و کارت گرافیک جدید را جایگزین کنند. توصیه می‌شود از تعویض کارت گرافیک به دست خودتان یا توسط افرادی که تخصص لازم را ندارند جدا پرهیز نمایید.

اگر فقط یک قطعه کوچک از مادربورد آسیب ببیند، دیگر لپ تاپ از دست رفته و باید فکر یک لپ تاپ دیگر باشید. برای تعویض یا ارتقاء کارت گرافیک لپ تاپ یا تعویض چیپ‌های لحیم شده روی بورد الکترونیکی دستگاهی به نام “BGA Machine” تولید شده است. برخی ترجیح می دهند از روش هیتینگ یا گرما دادن به مدار و قطعه با سشوار مخصوص گرمایی استفاده کنند که روشی خطرناک است و در آن امکان خرابی کارت گرافیک بالاست. تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعویض و تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ فوجیتسو و سایر بخش‌های این دستگاه با حضور در نمایندگی فوجیتسو قابل دریافت است.

تعمیر تاچ پد لپ تاپ فوجیتسو خود را به ما بسپارید

نمایندگی لپ تاپ فوجیتسو

مرکز تعمیرات لپ تاپ فوجیتسو ارائه‌دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با این دستگاه اعم از تعمیر، بهسازی، فروش، ترمیم، بازیابی اطلاعات، تعویض قطعات و … است. متقاضیان هر یک از سرویس های مذکور می توانند پس از حضور در این مرکز و مراجعه به پارت مربوطه، خدمات تخصصی مورد نظر خود را دریافت نمایند. جهت ارتقاء سطح کیفی خدمات و پیاده‌سازی استانداردهای جهانی، تمامی تعمیرات انجام شده در نمایندگی لپ تاپ فوجیتسو می‌بایست پس از اتمام کار، به تأیید کارشناسان فنی این مرکز برسد.

کارشناسان فنی نمایندگی تعمیرات فوجیتسو، پس از انجام تست‌های اولیه و اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه، آن را برای تحویل به مشتری آماده و بسته‌بندی می‌کنند. در غیر اینصورت، -یعنی در صورت بروز اشکال مجدد در دستگاه،- کالا مجدداً به بخش فنی ارجاع داده خواهد شد. ویژگی قابل توجه نمایندگی تعمیر لپ تاپ ضمانت و گارانتی تمامی خدماتی است که توسط کارشناسان این مجموعه ارائه می‌گردد.

امتیاز شما به این نوشته post