جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت کند شدن لپ تاپ چیست ؟

حتما شما تا به حال به این مشکل برخورد کرده اید که با گذشت مدتی از خرید لپ تاپ تان ، سرعت آن پایین آمده باشد. در این مقاله قصد داریم مهم ترین علت کند شدن لپ تاپ را به شما بگوییم. همچنین سعی می کنیم راه حل هایی را ارائه دهیم که بتواند مشکل شما را زودتر حل کند.

علت کند شدن لپ تاپ

بررسی دلایل کند شدن لپ تاپ

 • خاک گرفتن قطعات لپ تاپ

اگر از زمان خریدن لپ تاپ شما مدت زیادی گذشته و تا بحال آن را سرویس نکرده اید، پیشنهاد می کنیم حتما آن را سرویس نمایید. گاهی به دلیل خاک گرفتن قطعات، باعث کند شدن لپ تاپ می شود. در ضمن ممکن است علاوه بر کندی لپ تاپ متوجه صدای بلند فن هم بشوید. در این زمان امکان خاک گرفتن فن لپ تاپ شما هم وجود دارد. بنابراین اگر به چنین مشکلی برخورد کردید، پیشنهاد می کنیم ابتدا در فکر سرویس لپ تاپ خود باشید. همچنین به طور کل توصیه می کنیم، هر شش ماه، دستگاه خود را سرویس کنید.

 • تهویه نامناسب

وجود نداشتن تهویه مناسب، باعث می شود گرد و خاک روی قطعات لپ تاپ شما بنشیند. از جمله این قطعات، خود فن است. حالا اگر روی فن گرد و غبار بنشیند، درست کار نمی کند و ممکن است قطعات داغ شوند و همین علت کند شدن سرعت لپ تاپ شما خواهد بود. همچنین ممکن است بنا به دلیل دیگری فن لپ تاپ درست کار نکند و بنابراین قطعات داغ شوند. به یاد داشته باشید که با خرید خنک کننده لپ تاپ، خیلی وقت ها می توانید از ایجاد مشکلات لپ تاپ جلوگیری کنید.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: چرا صفحه لپ تاپ آبی می شود؟

 • اجرای چند برنامه به صورت همزمان

یکی از دلایل کند شدن لپ تاپ هنگام استفاده، اجرای چند برنامه با هم است. سعی کنید چند برنامه را با هم روی لپ تاپ اجرا نکنید. به ویژه اگر چند برنامه سنگین را روی لپ تاپ همزمان باز کنید، این احتمال بسیار زیاد است که علت کند شدن لپ تاپ شما باشد.

 • ریبوت نکردن لپ تاپ

اگر برای مدت طولانی مثلا چند روز لپ تاپ تان را روشن نگه می دارید، امکان این که برای لپ تاپ شما مشکل ایجاد شود، بسیار زیاد است. همچنین اگر مدت طولانی سیستم روشن بماند، امکان کند شدن سرعت لپ تاپ هم هست. توصیه ما به شما این است که روزانه لپ تاپ خود را خاموش کنید. حتی بهتر است وقتی لپ تاپ تان را خاموش می کنید، سیم آن را هم از برق بکشید. از برق نکشیدن لپ تاپ حتی در زمان خاموشی می تواند به دلیل نوسانات برق به آداپتور شما صدمه بزند و برای تان هزینه اضافه ایجاد کند.

 • ویروسی شدن لپ تاپ

ویروسی شدن لپ تاپ می تواند یک علت کند شدن سرعت لپ تاپ باشد. یادتان باشد که نصب آنتی ویروس های قوی از این مشکل پیش گیری کند. یادتان باشد که هر چند وقت یکبار هارد را با آنتی ویروس اسکن کنید. به علاوه هرگاه می خواستید گوشی یا فلش یا هر حافظه جانبی را به لپ تاپ خود وصل کنید، قبل از اتصال آن را اسکن کنید. همچنین چند وقت یک بار برنامه هایی را که نصب شده بررسی کنید، تا اگر مورد مشکوکی در این میان یافتید، آن را حذف کنید.

 • پر بودن فضای درایو

حتما این را می دانید که اگر فضای درایو شما پر باشد، سرعت لپ تاپ کند می شود. به یاد داشته باشید که در درایو همیشه فضای آزاد برای پردازش سیستم عامل مورد نیاز است. اگر نیاز به فضای بیشتر دارید، می توانید از هارد اکترنال استفاده کنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

 • حذف نرم افزارهایی که استفاده نمی کنید

خیلی وقت ها به طور موقت برنامه ای را نصب می کنیم و بعد از اینکه استفاده ما از آن تمام شد، آن را حذف نمی کنیم. به یاد داشته باشید که نصب برنامه های اضافه باعث افت سرعت لپ تاپ شما می شود. بنابراین برنامه هایی را که استفاده نمی کنید، حذف نمایید. اگر دوباره و پس از مدتی به آن برنامه ها نیاز داشتید، دوباره آن ها را نصب کنید.

 • خرابی هارد

اگر هارد شما خراب باشد، موجب کاهش سرعت ویندوز لپ تاپ شما می شود. از آنجا که هارد یکی از مهم ترین قطعات لپ تاپ است، صدمه به آن می تواند عملکرد آن را بسیار کاهش دهد. استفاده از SSD می تواند به طور قابل توجهی عملکرد لپ تاپ شما را کاهش دهد. همچنین سعی کنید هارد خود را همیشه به روز نگه دارید.

 • دیفرگ نبودن درایوها

یکپارچه نبودن درایوها می تواند یک علت برای کند شدن لپ تاپ شماست. اگر ردایوهای خود را دیفرگ نکنید، باعث می شود اطلاعات تان روی هارد پراکنده شود. این پراکندگی اطلاعات موجب افت سرعت لپ تاپ شما می شود.

 • اجرای آیکون یا پس زمینه متحرک

یکی از دلایل مهم افت سرعت لپ تاپ، استفاده کردن از آیکون یا پس زمینه متحرک است. درست است که آیکون و پس زمینه متحرک، لپ تاپ شما را زیبا می کند، اما به ازای آن از سرعت لپ تاپ شما هم می کاهد. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که از تصویرهای ساده استفاده کنید. موضوع مهم دیگر آن است که هرچه تعداد آیکون های روی دسکتاپ شما کمتر باشد، سرعت بیشتر می شود. در واقع بهتر است تعداد آیکون های روی صفحه دسکتاپ خودتان را به حداقل ممکن برسانید.

 • پاک نکردن کش

همیشه به یاد داشته باشید که حذف نکردن اطلاعات حافظه موقت می تواند باعث کند شدن سیستم شما شود. این اطلاعات را می توانید در کش پیدا کنید و آن ها را حذف نمایید.

علت کند شدن لپ تاپ
 • آپدیت نبودن ویندوز

اگر سیستم عامل تان را خیلی وقت است آپدیت نکرده اید، توصیه می کنیم حتما این کار را انجام بدهید. همیشه بهتر است از به روز ترین نسخه سیستم عامل استفاده کنید. همچنین استفاده از آپدیت خودکار می تواند در این مورد به شما کمک کند تا این موضوع باعث کند شدن لپ تاپ هنگام استفاده از آن نشود.

 • ظرفیت پایین RAM

لپ تاپ برای انجام پردازش خود، از RAM استفاده می کند. اگر ظرفیت رم لپ تاپ شما کم باشد ممکن است باعث کندی لپ تاپ تان شود. در این صورت بهترین کار ارتقای لپ تاپ و خرید RAM جدید است.

کلام آخر

در این مقاله دلایل مهم کند شدن لپ تاپ را به شما گفتیم. همچنین راه حل های ممکن برای حل این مشکل را نیز در این متن آوردیم. با خواندن دقیق این مقاله می توانید علت کم شدن سرعت لپ تاپ خود را بیابید و آن مشکل را حل کنید. همچنین توصیه می کنیم اگر این کارها را انجام دادید اما هنوز هم لپ تاپ تان کند است، شاید عوض کردن ویندوز راه حل شما باشد. در نهایت اگر مشکل کند شدن لپ تاپ شما حل نشد، می توانید با ما در مرکز تعمیرلپ تاپ فوجیتسو تماس بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید