جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا صفحه لپ تاپ آبی می شود؟

اگر نمایشگر لپ تاپ شما در حین کار به رنگ آبی در می آید، شک نکنید که پای یک مشکل اساسی و جدی در میان است. آبی شدن صفحه لپ تاپ یا صفحه آبی مرگ، نشان می دهد که قطعات داخلی آسیب دیده و یا از کار افتاده اند. در این مقاله ضمن بررسی دلایل آبی شدن نمایشگر لپ تاپ، راهکارهای آن را نیز به شما آموزش می دهیم. این مشکل هم دلایل نرم افزاری دارد و هم دلایل سخت افزاری. برای برطرف کردن آن هم گاهی نیاز به اصلاحات نرم افزاری است و گاهی باید قطعات لپ تاپ، ترمیم یا تعویض شوند. کارشناسان تعمیر لپ تاپ در نمایندگی فوجیتسو مرکز سخت افزار ایران، کنار شما هستند تا ضمن ترمیم و تعویض اجزای آسیب دیده، مشکل ارور آبی مرگ را برطرف کنند. برای آشنایی با دلایل آبی شدن صفحه لپ تاپ و راه حل های آن با ما همراه باشید.

 

آبی شدن صفحه لپ تاپ

دلایل آبی شدن صفحه لپ تاپ فوجیتسو

دلایلی که برای آبی شدن نمایشگر لپ تاپ فوجیتسو مطرح می کنیم، در مورد تمامی لپ تاپ های ویندوزی از کلیه برندها کاربرد دارند. ارور صفحه آبی در ویندوز شایع است و افراد زیادی با آن مواجه می شوند. معمولا این وضعیت نشانه خرابی قطعات داخلی، به ویژه هارد و رم است. البته گاهی هم ارور blue screen of death  حکایت از خرابی منبع تغذیه، ویروسی شدن، به هم ریختن تنظیمات بایوس لپ تاپ و معیوب بودن برنامه ها و افزایش بیش از حد دمای قطعات دارد. برای شناسایی علت اصلی آبی شدن صفحه لپ تاپ فوجیتسو و دیگر برندها، اول قطعات بررسی می شوند. اگر ایرادی در این بخش ها وجود نداشته باشد، تکنسین سراغ بخش های نرم افزاری رفته و مشکلات این بخش را برطرف می کند.

چگونه مشکل صفحه آبی مرگ در لپ تاپ را برطرف کنیم؟

تعمیر قطعات آسیب دیده

برای رفع مشکل آبی شدن صفحه لپ تاپ، پیش از هر کاری قطعات آسیب دیده را شناسایی کرده و ترمیم نمایید. جالب است بدانید که هر قطعه سخت ‌افزاری برای ارتباط با دیگر بخش های لپ تاپ، از کانال درخواست وقفه یا IRQ استفاده می کند. هر قطعه یک کانال اختصاصی دارد که اگر مشکلی داشته باشد، مانع از عملکرد آن می شود. برای رفع ارور آبی مرگ در لپ تاپ های ویندوزی، Device Manager ویندوز را باز کنید تا از وضعیت کار و آسیب دیدگی احتمالی آنها مطمئن شوید. اگر در مقابل نام قطعه ای یک علامت تعجب زردرنگ وجود داشته باشد، یعنی آن بخش آسیب دیده و نیاز به ترمیم یا تعویض دارد. گزینه Properties  سخت ‌افزار مربوطه را انتخاب کنید تا یک IRQ برای آن تعریف شود. اگر مشکل حل نشد، ضمن مراجعه به نمایندگی تعمیر لپ تاپ فوجیتسو، قطعه آسیب دیده را ترمیم یا تعویض کنید.

آبی شدن صفحه لپ تاپ

تعمیر یا تعویض رم لپ تاپ فوجیتسو

در بخش دلایل گفتیم که گاهی آبی شدن صفحه لپ تاپ ناشی از خرابی رم است. خرابی ماژول های نصب شده رم یا عدم وجود همخوانی و هماهنگی بین تراشه های آن می تواند باعث صدور ارور صفحه آبی باشد. اگر چنین مشکلی وجود داشته باشد، پیغام Fatal Error  در لپ تاپ نمایش داده می شود. بهترین کار در این شرایط، تعمیر یا تعویض رم لپ تاپ فوجیتسو است.

تعمیر هارد دیسک لپ تاپ

گاهی برای برطرف کردن مشکل آبی شدن صفحه لپ تاپ، راهی به جز تعمیر هارد وجود ندارد. البته بهتر است اول سوکت های هارد تمیز شوند و اگر مشکل حل نشد یا آسیب دیدگی خاصی در این قطعه مشاهده شد، با Defrag یا فرمت کردن هارد دیسک، مسئله برطرف گردد. در صورت نیاز به تعویض هارد نیز همکاران ما در نمایندگی مجاز فوجیتسو، این قطعه را با نمونه جدید و اورجینال جایگزین می کنند.

اصلاح تنظیمات  BIOS فوجیتسو

اگر کمی خوش شانس باشید، ارور آبی مرگ در لپ تاپ شما مربوط به مشکلات سخت افزاری نبود و با تنظیمات مجدد بایوس برطرف می گردد. برای ورود به محیط بایوس در لپ تاپ های مختلف، بسته به برند و  مدل دستگاه روش های متنوعی وجود دارد.

تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ فوجیتسو

در صورتی که آبی شدن صفحه لپ تاپ ناشی از خرابی قطعات داخلی نباشد، می توان این مشکل را با انجام دادن یک سری اقدامات نرم افزاری برطرف کرد. اگر نرم افزارهای زیادی روی لپ تاپ نصب کرده اید، بهتر است برنامه های غیر قابل استفاده و اضافی را حذف کنید. تعداد زیاد برنامه ها گاهی به سیستم فشار آورده و موجب بروز مشکلاتی مثل کاهش سرعت، نمایش صفحه آبی و … می شود. همچنین بهتر است که برای دانلود برنامه ها و یا آپدیت کردن درایورها و نرم افزارها تنها از سایت های معتبر کمک بگیرید.

3.5/5 (4 امتیاز)