جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • سوالات
  • چگونه می‌توان مدل کارت گرافیک لپ تاپ را تشخیص داد؟

چگونه می‌توان مدل کارت گرافیک لپ تاپ را تشخیص داد؟

پیش از پرداختن به روش‌های تشخیص مدل کارت گرافیک بد نیست نگاهی به ساختار این قطعه و عملکرد آن در لپ تاپ ها داشته باشیم. كارت گرافیك‌ را با نام‌های متفاوت دیگری نیز می‌شناسند که برخی از آن‌ها عبارتند از: كارت ویدئو، برد ویدئو، برد نمایش ویدیوئی، برد گرافیك، آداپتور گرافیك و آداپتور ویدئو. یک كارت گرافیك لپ تاپ متشکل از سه بخش اساسی است که عبارتند از: حافظه، اینترفیس كامپیوتر و اینترفیس ویدئو.

باید توجه داشت که آشنایی با اجزا کارت گرافیک، کمک شایانی در طی صحیح فرآیند عیب یابی کارت گرافیک لپ تاپ و تشخیص درست اشکال پیش آمده خواهد کرد. کارت گرافیک جزو آن دسته از قطعاتی است که در صورت بروز اشکال در تصاویر مانیتور لپ تاپ، صحت عملکرد آن می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد.

نبود تصویر در مانیتور، وجود خطوط راه راه عمودی از بالا به پایین در مانیتور، خاموش شدن مانیتور، کند شدن تصویر لپ تاپ و مواردی از این دست برخی از علائمی هستند که در صورت مشاهده آنها می‌توان پی به بروز خرابی در کارت گرافیک لپ تاپ برد. (شایان ذکر است تخصصی‌ترین سرویس‌های سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط با انواع کارت گرافیک لپ تاپ با حضور در مرکز تعمیر لپ تاپ فوجیتسو قابل دریافت است).

چگونه می‌توان مدل کارت گرافیک لپ تاپ را تشخیص داد؟

روش تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ

دانستن اینکه مدل کارت گرافیک لپ تاپ چیست در حالت عادی چندان به کار نمی‌آید. اما اگر شما نیز جزو اندسته از کاربرانی هستید که در طول روزهای اخیر به دلیل نیاز به نصب و دانلود درایور کارت گرافیک نیاز به تشخیص مدل کارت گرافیک سیستم خود پیدا کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از روش‌های درج شده در بخش زیر این کار را انجام دهید.

در صورت نیاز به مقالاتی در ارتباط با شیوه‌ عیب یابی کارت گرافیک لپ تاپ، روش تشخیص خرابی های کارت گرافیک لپ تاپ و مواردی از این دست می‌توانید به بخش مقالات همین وبسایت مراجعه نمایید. در مقالات قبلی، گروه مشاوره لپ تاپ فوجیتسو روش‌های ارتقا کارت گرافیک و نشانه های خرابی کارت گرافیک را مورد بررسی قرار داده‌اند.

در این مقاله نیز آموزش‌های مرتبط با روش تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ ارائه شده است. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در ارتباط با شیوه تشخیص مدل و حافظه کارت گرافیک خود می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیر لپ تاپ فوجیتسو تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

تشخیص مدل کارت گرافیک از طریق Computer Management

یکی از ساده‌ترین روش‌های موجود جهت تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ، انجام این کار از طریقComputer Management است. برای این کار کافی است بر روی آیکون کامپیوتر Computer که در دسکتاپ لپ تاپ‌تان موجود است کلیک راست کنید و بخش مدیریت دستگاه یا همان Manage را انتخاب کنید. 

پس از ورود به صفحه، وارد آدرس روبرو شوید. (System Tools > Device Manager > Display adapters). با ورود به این آدرس، شما می‌توانید مدل دقیق و مشخصات کارت گرافیک لپ تاپ خود را مشاهده کنید و آنها را یادداشت نمایید.

تشخیص مدل کارت گرافیک ویندوز از طریق System Information

یکی دیگر از روش‌های موجود جهت تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ انجام این کار از طریق منوی جستجوی استارت است. برای تشخیص شرکت سازنده کارت گرافیک، کافی است تا عبارت msinfo32 را در منو استارت جست و جو کرده و با انتخاب آن وارد پنجره System Information شوید. (جهت دسترسی به استارت، بر روی شکل پنجره ویندوز، واقع در گوشه سمت چپ پایین کلیک کنید). از ستون سمت چپ به بخش Components رفته و Display را انتخاب کنید. در این قسمت مطابق تصویر می توانید مدل، حافظه و دیگر اطلاعات مربوط به کارت گرافیک خود را مشاهده نمایید.

تشخیص مقدار حافظه کارت گرافیک از طریق Screen resolution

یکی دیگر از مواردی که ممکن است کاربران دستگاه‌های لپ تاپ به آن نیاز پیدا کنند، تشخیص مقدار حافظه کارت گرافیک است. خوشبختانه کارشناسان تعمیر لپ تاپ فوجیتسو برای این کار نیز پیشنهاد ساده‌ای دارند. برای تشخیص کارت گرافیک نصب شده بر روی دسکتاپ کافی است تا دستورالعمل درج شده در این بخش انجام شود. برای شروع، بر روی دسکتاپ لپ تاپ خود کلیک راست کرده و Screen resolution را انتخاب نمایید. سپس به بخش Advanced settings رفته و وارد تب Adapter شوید. در این قسمت می توانید مدل کارت گرافیک و و سایر اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کنید.

شناسایی شرکت سازنده و مدل کارت گرافیک لپ تاپ از طریق DirectX

پیشنهاد دیگر کارشناسان مرکز تعمیر لپ تاپ فوجیتسو برای شناسایی شرکت سازنده و مدل کارت گرافیک لپ تاپ استفاده از DirectX است. برای این‌کار کافی است تا به بخش Start ویندوز بروید (در ویندوز 8 و 8.1 وارد محیط مترو شوید) و عبارت Dxdiag را تایپ کنید. پس از تایپ این واژه دکمه اینتر را بزنید.

با این کار صفحه‌ای برای شما به نمایش در می‌آید که حاوی اطلاعات سیستم مورد استفاده‌تان است. برای مشاهده اطلاعات کارت گرافیک در این صفحه، وارد تب دوم (Display) شوید. با ورود به این تب می‌توانید اطلاعات دقیق مرتبط با کارت گرافیک دستگاه خود را مشاهده نمایید. (صفحه گشوده شده احتمالاً شبیه به تصویر زیر است)

در صورتی که برنامه Dxdiag بر روی ویندوز شما عمل نکرد، می‌توانید از روش دیگری برای تعیین مدل کارت گرافیک استفاده نمایید. برای استفاده از این روش کافی است به کنترل پنل Control Panel ویندوز بروید و به بخش Device Manager وارد شوید. در این بخش با باز کردن قسمت Display Adapters و منوی آن می‌توانید مدل کارت گرافیک دستگاه را مشاهده کنید.

نمایندگی لپ تاپ فوجیتسو

نمایندگی فوجیتسو به دلیل عرضه کلیه مدلهای این محصول در یک فضای حرفه ای و تخصصی، بدل به انتخاب نخست تمامی افرادی گشته است که قصد خرید یکی از لپ تاپ های فوجیتسو را دارند. متقاضیان خرید هر یک از لپ تاپ های فوجیتسو می‌توانند پس از مراجعه به نمایندگی فوجیتسو در تهران و دریافت تخصصی‌ترین مشاوره‌ها و راهنمایی های بایسته، کالای مورد نیاز خویش را دریافت نمایند.

نمایندگی لپ تاپ فوجیتسو با در اختیار داشتن آرشیوی جامع از تمامی مدلهای این دستگاه، قادر به ارائه تمامی لپ تاپ های این شرکتِ خوش‌‌نام به‌ویژه محصولاتی است که به تازگی و در طول سال‌های اخیر از سویِ کمپانیِ فوجیتسو معرفی و عرضه شده‌اند. تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعمیر و بهسازی لپ تاپ های فوجیتسو نیز با حضور در مرکز تعمیرات فوجیتسو و مراجعه به پارت تعمیر لپ تاپ فوجیتسو قابل دریافت است.

امتیاز شما به این نوشته post