جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش های افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

اگر شما دائما در حال استفاده از سیستم تان هستید و برنامه های زیادی را روی آن نصب می کنید، قطعا بعد از مدتی متوجه می شوید که سرعت بالا آمدن ویندوز شما کمتر شده و ویندوز با سرعت پایین تری راه اندازی می شود. دلیل آن این است که فضای بیشتری از رم سیستم اشغال شده و با مصرف بیشتر CPU، قابلیت سیستم برای راه اندازی کمتر می شود.در این شرایط می توان با کمک یک سری ترفندها با افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز، کار با دستگاه را بهینه تر کرد. 

به صورت کلی سرعت نرمال راه اندازی سیستم عامل ویندوز باید در حد 10 ثانیه باشد. این در حالی است که اگر این زمان به 20 ثانیه برسد، یعنی سیستم نیاز دارد تا با کمک راهکارهایی برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز، کار با آن را راحت تر کنید. چندین روش وجود دارد که می توانید از آنها برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز کمک بگیرید.

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

توجه ! در صورتی که لپ تاپ شما بیش از حد کند است برای عیب یابی تخصصی با کارشناس تعمیر لپ تاپ فوجیتسو تماس بگیرید.

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز با تغییر تنظیمات بایوس

در اولین روشی که می توان برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز پیشنهاد کرد، باید به سراغ تنظیمات بایوس رفته و با ایجاد تغییری در تنظیمات بوت در بخش بایوس، سرعت راه اندازی ویندوز را بهبود ببخشید. برای این منظور باید بعد از ریستارت کردن سیستم و قبل از راه اندازی، با زدن کلیدهای ترکیبی وارد تنظیمات بایوس سیستم شد. بعد از ورود در این بخش باید در تب Boot وارد شده و سپس با انتخاب گزینه Boot Device Priority، روی گزینه اینتر بزنید. 

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز با تغییر تنظیمات بایوس

در مرحله بعدی ابتدا گزینه 1 st Boot Device را انتخاب کنید و در لیست گزینه ها با انتخاب Hard Drive، تعیین کنید که بوت شدن سیستم از طریق هارد دیسک انجام شود. در نهایت اینتر را بزنید و سیستم را مجددا راه اندازی کنید. احتمالا با انجام این تغییرات برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز، در مراحل بعدی سیستم عامل با سرعت بیشتر بوت می شود.

از یک درایو SSD استفاده کنید

اگر لپ تاپ شما قدیمی است و از یک درایو HDD استفاده می کند، احتمال کند شدن درایو سیستم و پر بودن آن دلیل کند شدن سرعت راه اندازی ویندوز است. SSD ها به عنوان نسل جدید درایوها سرعت بسیار بهتر و بیشتری دارند و اکثر سیستم های جدید از این نوع درایوها بهره می برند. 

SSDها سرعت خواندن و نوشتن روی حافظه بسیار بیشتری دارند و می توانند به میزان قابل توجهی سرعت بوت شدن ویندوز را بالا ببرند. در نتیجه اگر سیستم شما قدیمی است یا درایو آن بیش از حد پر است، پیشنهاد می شود با خرید و استفاده از یک هارد درایو SSD جدید، به افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز کمک کنید.

برنامه ها و سخت افزارهای اضافه روی سیستم را حذف کنید

راه حل بعدی برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز، حذف برنامه ها و سخت افزارهای اضافی و سنگینی است که بخش زیادی از سرعت لود شدن ویندوز را به خود اختصاص می دهند. این در حالی است که برخی از این سخت افزارها اصلا استفاده ای ندارند و برنامه های نصب شده روی سیستم هم مدت هاست که مورد استفاده قرار نمی گیرند. 

بنابراین توصیه می شود برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز، سخت افزارهای اضافه ای که از آنها استفاده نمی کنید را حذف کرده و برنامه های بدون استفاده نصب شده روی سیستم را نیز Uninstall و حذف کنید.

قابلیت استارت آپ سریع را غیر فعال کنید

یکی از عوامل اصلی کم شدن سرعت بالا آمدن ویندوز فعال بودن قابلیت Fast Startup است که معمولا به صورت پیش فرض روی سیستم فعال است. اما این قابلیت تنها سرعت خاموش شدن ویندوز را بیشتر می کند و در عوض می تواند روی سرعت راه اندازی ویندوز تاثیر معکوس داشته باشد. در نتیجه توصیه می شود تا برای افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز، این قابلیت را غیر فعال کرد و مجددا سرعت راه اندازی ویندوز را بررسی کرد. 

در بخش تنظیمات ویندوز و در قسمت System، باید روی گزینه Power & Sleep زد. حالا گزینه Additional power settings را انتخاب کرده

قابلیت استارت آپ سریع را غیر فعال کنید

سپس منوی Power Options را باز کنید. در نهایت با برداشتن تیک گزینه Turn on fast startup، قابلیت استارت آپ سریع را غیر فعال کرده و تغییرات را ذخیره کنید. به این ترتیب این تنظیمات غیر فعال شده و احتمالا سرعت راه اندازی ویندوز شما بهبود می یابد.

چگونه قابلیت استارت آپ سریع را غیر فعال کنید

به روزرسانی درایورهای گرافیک

یکی دیگر از راه حل های رفع مشکل کاهش سرعت راه اندازی ویندوز، به روز رسانی درایور گرافیک سیستم است. اگر درایور گرافیک سیستم آپدیت نباشد احتمال این که عملکرد کل سیستم کند شود زیاد است. بنابراین می توان برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز، با ورود به بخش منوی استارت و انتخاب گزینه Device Manager، در بخش Display adapters، کارت گرافیک را به روزرسانی کنید. به احتمال زیاد با انجام این کار سرعت راه اندازی ویندوز بیشتر می شود. البته در برخی مواقع کارت گرافیک لپ تاپ دچار مشکل شده و باید با تعمیر و تعویض کارت گرافیک، مشکلات دستگاه را برطرف کرد.

به روزرسانی درایورهای گرافیک

غیر فعال کردن برخی از برنامه های استارت آپ

ترفند بعدی برای افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز، غیر فعال سازی برخی از برنامه های استارت آپ است که احتمال چندان ضروری نیستند. این نرم افزارها در زمان راه اندازی ویندوز به صورت خودکار اجرا می شوند و می توانند سرعت راه اندازی ویندوز را کند کنند. 

در نتیجه با ورود به بخش نرم افزارهایی که به همراه راه اندازی ویندوز اجرا می شوند، می توان با غیر فعال کردن برخی از برنامه هایی که اجرای آنها ضروری نیست، سرعت بوت شدن ویندوز را بیشتر کنید. البته مراقبت باشید که برخی از برنامه ها را به هیچ عنوان غیر فعال نکنید. برای مثال برنامه های اسکن کننده ویروس مانند نود 32 یا سرویس های مربوط به درایورها یا مایکروسافت از جمله برنامه هایی است که نباید آنها را غیر فعال کرد.

حافظه رم را ارتقا دهید

حافظه رم یکی از تاثیرگذارترین گزینه ها در سرعت راه اندازی ویندوز است. در نتیجه اگر سرعت بوت شدن سیستم کم است، می توان برایبالا بردن سرعت بوت ویندوز حافظه رم را ارتقا داد. رم یا حافظه موقتی سیستم عامل موظف است برنامه ها و دستوراتی که برای اجرای سیستم عامل لازم است را پردازش کنند. در نتیجه اگر فضای کافی نداشته باشد، قطعا سرعت راه اندازی ویندوز هم کم می شود. بنابراین می توان با ارتقای حافظه رم سیستم، سرعت بوت شدن ویندوز را افزایش داد.

ویروس یابی و حذف بدافزارها

یکی دیگر از دلایل مهم کند شدن سرعت ویندوز می تواند به نفوذ ویروس ها و بدافزارها در سیستم مربوط باشد. بنابراین می توان برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز از یک آنتی ویروس کمک گرفت و با ردیابی ویروس های احتمالی روی ویندوز و حذف ویروس ها و بدافزارها سرعت آن را افزایش داد.

نصب مجدد ویندوز

در نهایت آخرین گزینه ای که برای افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز توصیه می شود، استفاده از یک نسخه به روز و سالم ویندوز است. توصیه می شود برای بهبود سرعت بوت شدن ویندوز، نسخه فعلی را حذف کرده و با نصب یک نسخه جدید، به روز و سالم از ویندوز روی سیستم، عملکرد آن را بهتر کرد. البته برای بالا بردن سرعت بوت ویندوز از این طریق حتما مطمئن شوید که از نسخه مناسب و سازگار ویندوز روی لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کنید. برای تعمیرات لپ تاپ خود با نمایندگی فوجیتسو تماس بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته post