جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • سوالات
  • چگونه می‌توان فولدر Windows.old در ویندوز 10را حذف کرد؟

چگونه می‌توان فولدر Windows.old در ویندوز 10را حذف کرد؟

اگر جزو آندسته از کاربرانی هستید که به تازگی نسخه‌ای جدید از ویندوز 10 را نصب کرده‌اید، ‌می‌توانید با استفاده از روش درج شده در این مقاله جهت حذف فولدر Windows.old در ویندوز 10 اقدام نمایید. حذف این فولدر به ویژه به کاربرانی توصیه می‌شود که نیاز به فضای آزاد بیشتری در دستگاه خود دارند.

با حذف Windows.old، به راحتی می‌توان فضای اشغال شده توسط این فولدر را آزاد کرده و مورد استفاده قرار داد. برای حذف این فولدر چندین روش وجود دارد که در بخش‌های آتی آموزش مرتبط با یکی از این روش‌ها با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد؛ اما پیش از پرداختن به آموزش حذف  فولدر Windows.old در ویندوز 10، بد نیست نگاهی به نقش این فولدر و علت وجود آن داشته باشیم.

شایان ذکر است، شما کاربران گرامی در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در حین حذف این فولدر و یا سایر سرویس‌های سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر لپ تاپ فوجیتسو تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

چگونه می‌توان فولدر Windows.old در ویندوز 10را حذف

فولدر Windows.old در ویندوز 10 چیست؟

زمانی که کاربر نصب نسخه‌ای جدید از ویندوز 10را آغاز می‌کند، طی فرایند نصب، دستگاه به صورت خودکار، اقدام به تهیه یک پشتیبان از نسخه قبلی کرده و آن را در فولدری به نام “Windows.old” ذخیره می‌سازد. علت این ذخیره‌سازی اتوماتیک توسط دستگاه، حفظ امنیت اطلاعات کاربر است. چرا که در هر شرایطی امکان بروز اشکال و نقض در فرآیند نصب ویندوز جدید وجود دارد. (در صورتی که فرآیند نصب ویندوز جدید به هر دلیل انجام نشود، امکان از دست رفتن اطلاعات کاربر وجود دارد).

بنابراین سیستم دستگاه، همزمان با نصب جدید، اقدام به ذخیره‌سازی و تهیه یک پشتیبان از نسخه قبلی می‌کند تا بدین واسطه، از اشکالات احتمالی نظیر از دست رفتن اطلاعات پیشگیری کند. دسترسی به این نسخه پشتیبان به کاربران این امکان را می‌دهد تا در شرایط اضطراری به فولدر “Windows.old” مراجعه کرده و مواردی را که تغییر داده‌اند، به حالت اولیه خود بازگرادند.

میخوای بدونی چرا لپ تاپ هنگ می کند؟ پس کلیک کن

کارایی Windows.old در ویندوز 10

علاوه بر آن‌چه گفته شد، فولدر Windows.old در ویندوز 10 به عنوان یک بکاپ از نسخه قبلی ویندوز بر روی سیستم شما ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز امکان برگشت به نسخه قبلی و نصب آسان آن برای کاربر میسر گردد. حف این فولدر تنها زمانی پیشنهاد می‌شود که کاربر از نصب درست و بی‌عیب و نقص ویندوز خود مطمئن گشته است. در این صورت کاربر می‌تواند فولدر Windows.old را حذف کند و فضای خالی جدیدی را در اختیار دستگاه قرار دهد.

اگرچه برای حذف این فولدر روش‌های متعدد و متفاوتی وجود دارد اما در این مقاله تنها به یکی از کارامدترین آنها پرداخته خواهد شد. (نکته: توجه داشته باشید که در صورت پاک کردن این فولدر، امکان بازگشت به نسخه قبلی ویندوز با استفاده از بخش تنظیمات در بخش بازیابی ویندوز وجود نخواهد داشت و این امر تنها با داشتن فایل نصبی نسخه مورد نظر امکان پذیر خواهد بود).

شایان ذکر است، شما کاربران گرامی در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در حین حذف این فولدر و یا سایر سرویس‌های سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات لپ تاپ فوجیتسو تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

آموزش حذف فولدر Windows.old 10

با دنبال کردن این بخش می‌توانید جهت حذف فولدر Windows.old 10 از طریق تنظیمات Storage sense اقدام نمایید. این روش آسان‌ترین و ساده‌ترین روش موجود برای حذف این نسخه پشتیبان از ویندوز 10 است. برای این کار تنها کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید: ( شایان ذکر است، شما کاربران گرامی در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در حین حذف این فولدر و یا سایر سرویس‌های سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر لپ تاپ فوجیتسو تماس گرفته و یا از منوی سایت گزینه ی ” تماس با ما ” را انتخاب نمایید و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.)

  1. پس از روشن کردن دستگاه، وارد منوی تنظیمات لپ تاپ یا کامپیوتر خود گردید.
  2. از میان گزینه‌های موجود، گزینه System را انتخاب کنید.
  3. از میان گزینه‌های به نمایش درآمده، گزینه Storage را انتخاب کنید
  4. در پنجره باز شده بخش “Storage sense” را پیدا کنید و روی گزینهChange how we up space automatically کلیک کنید.
  5. در انتهای صفحه، پایین بخش “Free up space now” گزینه‌ی Delete previous version of Windows را فعال کنید.
  6. در مرحله آخر می‌بایست روی گزینه Clean now کلیک کنید و تا فرآیند حذف فولدر old 10 با موفقیت انجام شود.
  7. با طی مراحل فوق، فولدر old 10 که حاوی اطلاعات نسخه قبلی ویندوز شماست پاک خواهد شد و شما خواهید توانست از فضای آزاد تولید شده جهت ذخیره اطلاعات مهم‌ خود استفاده نمایید.
امتیاز شما به این نوشته post