جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا رنگهای مانیتور لپ تاپ به هم می ریزند؟

دلایل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ متعدد هستند که در ادامه این مطلب، تمامی آنها را بررسی می کنیم. وقتی رنگها در نمایشگر لپ تاپ به هم می ریزند، ممکن است تصویر گویا نبوده و به درستی نمایش داده نشود. قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ اگرچه می تواند نگران کننده باشد، اما دلایل مشخصی هم دارد و معمولا به سادگی می توان آن را برطرف کرد. معمولا کارت گرافیک، مادربرد و فلت های تصویر آسیب دیده اند و البته گاهی هم مشکل نرم افزاری است. در ادامه ضمن بررسی دلایل به هم ریختن رنگ نمایشگر لپ تاپ، راهکارهای این مشکل را نیز به شما معرفی می کنیم. در صورت نیاز می توانید برای عیب یابی و تعمیر لپ تاپ به شکل تخصصی با تعمیرکاران مجرب نمایندگی فوجیتسو در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

دلایل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ

دلایل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ

یکی از دلایل به هم ریختن رنگها در مانیتور لپ تاپ فوجیتسو و دیگر برندها، آسیب دیدگی کابل ها و اتصالات مرتبط با نمایشگر است که مانع از نمایش رنگها به حالت عادی می شود. البته افزایش دمای سیستم هم می تواند موجب تغییر و به هم ریختگی رنگ تصاویر شود. اگر صفحه به رنگهای صورتی یا سبز و آبی در آمده است، احتمالا علت همین افزایش دماست. داغ شدن لپ تاپ ناشی از خرابی فن و فاسد شدن خمیر سیلیکون هم می تواند باعث بروز مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ شود. وجود میدان های مغناطیسی در اطراف دستگاه و خرابی کارت گرافیک هم دلایل دیگری هستند که ممکن است باعث بهم ریختن رنگها در نمایشگر لپ تاپ شوند.

راهکارهای رفع مشکل بهم ریختگی رنگها در نمایشگر لپ تاپ

بررسی اتصال کابل مانیتور

 یکی از روش های حل مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ، بررسی اتصالات نمایشگر است. شما باید ضمن باز کردن صفحه نمایش، اتصالات و  کابل های آن را با ابزار مخصوصی چک کرده و در صورت نیاز، آنها را ترمیم یا تعویض کنید. البته این کار باید توسط تعمیرکاران حرفه ای و مجرب انجام شود.   

کاهش دمای لپ تاپ

اقدام موثر دیگر برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگ در مانیتور لپ تاپ ، کاهش دمای دستگاه است. اگر لپ تاپ شما مدام داغ می کند، علت را شناسایی و این  مشکل را حل کنید. احتمالا نمایش رنگها هم بعد از آن به حالت عادی باز می گردد.

حذف میدان های مغناطیسی

شما باید هرگونه میدان میدان مغناطیسی اطراف لپ تاپ را پیدا کرده و از بین ببرید تا شانس بیشتری برای خلاصی از مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور لپ تاپ داشته باشید. بلندگوهای قوی دارای آهنربا، روی کیفیت نمایش تاثیر گذاشته و موجب بهم ریختگی رنگها در نمایشگر می شوند.

استفاده از نمایشگر ثانویه

 گاهی با استفاده از نمایشگر ثانویه هم می توان مشکل قاطی شدن رنگها در مانیتور لپ تاپ را برطرف کرد. با این کار متوجه می شوید که نمایشگر ایراد دارد یا سالم است و مشکل از جای دیگری است. مشخصا در صورتی که نمایشگر جدید هم رنگها را بهم ریخته نمایش دهد، یعنی ایراد از خود لپ تاپ است.

تعمیر یا تعویض کارت گرافیک

راهکار دیگر برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگها در لپ تاپ، تعمیر یا تعویض کارت گرافیک است. در این صورت حتما از کارشناسان مجرب تعمیر لپ تاپ فوجیتسو کمک بگیرید تا کارت گرافیک به شکل درست و اصولی ترمیم شود.

کالیبره کردن رنگ لپ تاپ fujitsu

برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگها در لپ تاپ، می توانید آن را کالیبره کنید. برای این منظور باید عبارت Calibrate display color را در منوی استارت تایپ کرده و برنامه ای با همین عنوان را باز کنید. در صفحه کالیبره کردن رنگ، روی گزینه Next کلیک کنید. سپس پنجره دیگری با عنوان set basic color setting باز می شود که باز باید دکمه next را در آن بزنید تا تنظیمات رنگ اصلاح شوند. در پنجره جدید هم می توانید میزان گاما را تنظیم نمایید. حالا صفحه جدیدی باز می شود که باید گزینه “Skip brightness and contrast “adjustment را در آن زده و با زدن Next وارد مرحله بعدی شوید. پس از ست کردن روشنایی و کنتراست، از صفحات جدید عبور کرده و RGB را به صورت مجزا تغییر دهید. در نهایت، گزینه Finish را بزنید تا تغییراتی که انجام داده اید ذخیره شوند.

3/5 (2 امتیاز)