جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

راه های افزایش طول عمر لامپ های پروژکتور

یکی از اصول مهم در مراقبت از ویدئو پروژکتورها دقت به نگهداری از لامپ ویدئو پروژکتور است. یکی از گران ترین قطعات ویدئو پروژکتور لامپ ویدئو پروژکتور می باشد که شما ممکن است در دراز مدت در حین استفاده از ویدئو پروژکتور ناچار به تعویض آن شوید. بنابر این برای افزایش طول عمر لامپ پروژکتور راه حل هایی وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید. پیشنهاد می کنیم برای تعمیر دستگاه ویدئو پروژکتور خود به یکی از شعب نمایندگی فوجیتسو مراجعه نمایید.

افزایش طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور

نحوه  مراقبت از لامپ های ویدئو پروژکتور

  • پس از اتمام استفاده از دستگاه و خاموش شدن لامپ ویدئو پروژکتور نباید دو شاخه دستگاه را از پریز جدا کنید چرا که ویدئو پروژکتور برای خنک کردن خود و لامپ نیاز به فن های خود دارد. فن ها نیاز به انرژی برق دارند. اگر پس از استفده از ویدئو پروژکتور به سرعت دوشاخه از پریز جدا شود فن ها از کار می افتد و لامپ و لامپ برای مدت طولانی داغ باقی خواهد ماند. داغ ماندن لامپ به مدت طولانی در برخی موارد باعث سوختگی ناگهانی آن خواهد شد. پیشنهاد می شود مقاله تعمیر فن پروژکتور را مطالعه نمایید:
  • به منظور افزایش طول عمر لامپ پروژکتور میتوانید از حالت اکو دستگاه استفاده نمایید. در این حالت لامپ با نور کمتری و به مدت بیشتری کار خواهد کرد. کم شدن نور لامپ بر کاهش کیفیت تصویر تاثیز می گذارد که برای مشاهده بهتر و رفع این مشکل میتوانیم محیط را تاریکتر کنیم.
  • در هنگام داغ بودن پروژکتور رشته های آن حالت شکنندگی بالایی پیدا می کند. بنابر این در هنگام داغی دستگاه آن را جابجا نکنید.
  • روشن و خاموش کردن مداوم و پی در پی دستگاه می تواند به رشته های آن آسیب بزند. 
  • تمیز کردن فیلترها در زمان مشخص. برای تشخیص این زمان راه های مختلفی وجود دارد. برخی از دستگاه ها دارای چراغی هستند که این زمان را به شما نشان می دهند. هنگام مواجه شدن با هر یک از نشانه های زیر باید برای تعویض فیلتر اقدام نمایید.

1- چراغ LED ویدئو پروژکتور با رنگ قرمز در حال هشدار و چشمک زدن است.( وجود اشکالاتی در فن خنک کننده یا سنسور دما)

2- چراغ LED ویدئو پروژکتور با رنگ نارنجی در حال هشدار و چشمک زدن است.(داغی بیش از حد دستگاه)

3- چراغ LED ویدئو پروژکتور با رنگ قرمز ثابت شده است.(داغی بیش از حد پروژکتور و احتمال خاموشی آن به طور خودکار)

4- تیره بودن تصویر ارسال شده از ویدئو پروژکتور

5- وجود گردو خاک در هوای خروجی فن

مراقبت از ویدئو پروژکتور
  • استفاده نکردن بیش از حد از دستگاه سبب افزایش طول عمر لامپ پرژکتور میشود. به طور استاندارد طول عمر دستگاه های ویدئو پروژکتور 10000 یا 20000 ساعت می باشد. بنابر این اگر شما فقط روزی 2 ساعت از دستپاه استفاده کنید دستگاه برای شما میتواند 10 سال یا 20 سال کار کند. اما اگر بیشتر از توان دستگاه از آن استفاده کنید طول عمر دستگاه کمتر شده و ویدئو پروژکتور شما زودتر خراب می شود.
4.5/5 (2 امتیاز)