جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تست و آزمایش عملکرد سوئیچ های  شبکه چگونه است؟

امروزه با توجه به توسعه سریع تکنولوژی سخت افزار اتصال بی سیم، حتی سریع تریع ترین فناوری های بی سیم نمی توانند با پرسرعت ترین شبکه های سیمی رقابت کنند. همچنین با توجه به رشد بسیار زیاد استفاده از شبکه های کامپیوتری بررسی زیرساخت های مناسب شبکه از ضروریات می باشد. یکی از مهمترین مهم ترین اجزایی که در طراحی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد سوئیچ است. یک سوئیچ شبکه مبتنی بر فناوری اترنت با در اختیار قرار دادن  قابلیت های مورد نیاز برای ایجاد یک شبکه های قوی در خانه، سازمان و حتی کسب و کار کوچک شما می تواند عملکرد فوق العاده ای داشته باشد. تست سوئیچ شبکه یکی از راه های مناسب برای انتخاب بهتر است. پیشنهاد می شود  مقاله  تعمیرات سوئیچ فوجیتسو مطالع فرمایید.

چگونه عملکرد سوئیچ شبکه را تست کنیم

 سوئیچ های شبکه در انواع مختلفی از قبیل: سوئیچ های مدیریتی ، سوئیچ های غیر مدیریتی تا انواع هوشمند مجهز به اترنت و سایر اشکال وجود دارند.همچنین روش های متعددی برای بررسی مقایسه و تطابق سوئیچ ها با سایر سخت افزار ها موجود در شبکه وجود دارد اما مهم ترین معیار برای گزینش بهترین سوئیچ ، قابلیت عملکرد و زمان پاسخ دهی آن است.در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه به مقایسه عملکرد انواع مختلف سوئیچ های شبکه موجود در بازار بپردازیم.برای رسیدن به نتیجه نزدیک به واقعیت کلیه این آزمایش ها در شرایطی بسیار نزدیک به عملکرد واقعی سوئیچ شبکه انجام پذیرفته است.

معرفی مشخصات دستگاه‌های مورد استفاده در آزمایش‌های سوئیچ شبکه

برای تعیین مشخصات مشخصات فنی و تست سوئیچ شبکه ، ازدستگاه هایی با مشخصات زیر استفاده می کنیم.

چطور سوئیچ شبکه را تست کنیم

1.Test Bench: سیستم سخت افزار مرجع
2.Test NUC: Intel NUC5i7RYH
3. CPU: Intel Core i7-5557U

Graphics: Intel Iris Graphics 6100
Memory: 16GB Crucial CT102464BF186D DDR3L-1600 (2x 8GB)
Networking: Intel Dual-Band Wireless (AC7265 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 4.0)
4.Test Server: AS Rock Vision X 471D
CPU: Intel Core i7-4712MQ
Graphics: AMD Radeon R9 M270X (1GB GDDR5)
Memory: 8GB ASint SSA304G08-EGN1B DDR3-1600 (2x 4GB)
Networking: Azure Wave AW-CE123H 802.11b/g/n/ac + Bluetooth 4.0
5.Test Laptop: Sony VAIO SVS13112FXS
CPU: Intel Core i5-3210M
Graphics: Intel HD Graphics 4000
Memory: 2GB Hynix HMT325S6CFR8A-H9 DDR3L-1333
Networking: Intel Centrino Advanced-N 6235 802.11a/g/n 2×2 dual-band Wi-Fi + Bluetooth 4.0

متد روش انجام کار

برای تست سوئیچ شبکه، چهار حالت مختلف اتصال نقطه به نقطه، اتصال دوسویه، تداخل شبکه و زمان پاسخ‌دهی مورد بررسی قرار گرفت. درتمام مطالعات از نرم‌افزار Ixia’s IxChariot  جهت اندازه‌گیری توان خروجی و زمان پاسخ‌دهی بین دستگاه‌ها استفاده شد. پیشنهاد میشود مقاله (تعمیر تجهیزات شبکه) را مطالعه نمایید.

تعمیر قطعات شبکه

  در ابتدای مطالعات، یک تست کنترل مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. تست کنترل آزمایشی است که در آن پارامترهای متغیر لحاظ نشده‌اند. در این حالت، تست کنترل آزمایش مستقیم کابل است که در آن هیچ سوئیچ اترنت درگیر نیست. میزان عملکرد خروجی سوئیچ شبکه از طریق اتصال نقطه به نقطه بین سرور ASRock VisionX و لپ‌تاپ Sony Vaio اندازه‌گیری شد

تست سوئیچ شبکه

با استفاده از نرم‌افزار IxChariot و آدرس IP کامپیوتر، یک جفت نقطه پایانی ایجاد شد، سرور ASRock Vision X به‌عنوان نقطه پایانی شماره 1 و Sony VAIO به‌عنوان نقطه پایانی شماره 2 در نظر گرفته شد. یک اسکریپت با هدف اندازه‌گیری خروجی اترنت گیگا بیت انتخاب شد. همان اسکریپت نیز برای آزمایش‌های نقطه به نقطه، دوسویه و تداخل استفاده شد. سایر تنظیمات بدون تغییر حفظ شد

عمکرد سوئیچ

در نرم افزار، در تب RUN گزینه Run for a fixed duration بر روی زمان یک دقیقه تنظیم شد. تست کنترل و سایر آزمایش‌های بعدی نیز بر مبنای زمان یک دقیقه اجرا شد.

آزمایش سوئیچ شبکه

پس از پایان آزمایش، خروجی توان، میزان حداقل، حداکثر و متوسط سرعت سوئیچ را نشان می‌دهد. در نمودار خطی بالا عملکرد سوئیچ شبکه در هر نقطه برحسب زمان ارائه شده است. در بخش‌های بعدی این داده‌ها با نتایج حاصل از اتصال نقطه به نقطه، دوسویه و آزمایش تداخل مقایسه خواهند شد.

  • اتصال نقطه به نقطه

اولین متغیر متریک آزمایش توان خروجی نقطه به نقطه TCP است که توان خروجی را از یک نقطه انتهایی به دیگری اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش همانند تست کنترل است، اما با استفاده از سوئیچ شبکه تحت آزمایش شرکت آونگ انجام می‌شود. همانند تست کنترل، اجزای فعال عبارت‌اند از سرور ASRock VisionX و لپ‌تاپ سونی VAIO. دو کامپیوتر دیگر آفلاین و از مدار خارج هستند.

نحوه تست سوئیچ شبکه

تصویر بالا نتایج حاصل از نرم‌افزار IxChariot را نشان می‌دهد. در این اتصال نقطه به نقطه، شما می‌توانید تفاوتی اندک اما واضح را بین خروجی حاصل از تست کنترل و خروجی سوئیچ شبکه تحت آزمایش مشاهده نمایید. تفاوت دلتایی موجود در این نمودار قابل توجه نیست؛ علاوه بر این اضافه کردن یک سوئیچ همانند یک پل برای انتقال اطلاعات از سرور عمل می‌کند؛ این حالت مصداق این مثال است که یک عابر تنها بر روی یک پل خالی با مقاومت زیادی به هنگام عبور از آن مواجه نمی‌شود؛ به همین ترتیب نیز، در جریان داده‌‌های مورد سنجش مانعی برای آزمایش وجود ندارد.

  • اتصال دوسویه

برطرف کردن مشکل سوئیچ شبکه

روش دیگر تست سوئیچ شبکه اتصال دو سویه است. آزمایش توان خروجی از سرور به لپ‌تاپ (و بالعکس) در یک سوئیچ شبکه، ترافیک شبکه بیشتری را به نمایش می‌گذارد و باعث افزایش توان متوسط خروجی می‌شود. همان‌طور که در آزمایش پیشین، یک جفت اتصال یعنی سرور به‌عنوان نقطه پایانی اول و لپ‌تاپ به‌عنوان نقطه پایانی دوم در نظر گرفته شد، در سنجش بعدی جفت دومی در IxChariot با استفاده از لپ‌تاپ به‌عنوان نقطه پایان شماره 1 و ASRock VisionX به‌عنوان نقطه پایان شماره 2 ایجاد شد.

تجهیزات شبکه

آزمایش تداخل شبکه 

این آزمایش ترافیک بیشتری را در سوئیچ شبکه تولید می‌کند. نتایج نشان‌دهنده سطح عملکردی است که می‌توانید در یک محیط واقعی انتظار داشته باشید. علاوه بر آن کلیه سوئیچ‌های شبکه طوری طراحی می‌شوند که دستگاه‌های متعددی به آن‌ها متصل شوند. در این آزمایش هدف اعمال فشار بر هر یک از سوئیچ‌ها از طریق افزایش بار وارده است. افزایش ترافیک در یک میزان قابل اندازه‌گیری، امکان بررسی چگونگی عملکرد سوئیچ شبکه با دو، سه، چهار و یا بیشتر دستگاه متصل را فراهم می‌کند.در این آزمون، اتصالات به سه جفت تست بنچ به NCU، NCU به سرور و سرور به لپ‌تاپ تقسیم می‌شوند.

تست تداخل شبکه

مصداق این آزمون همانند عبور تعداد مسافران بیشتر با مقصد‌های مختلف از پل است که تماس آن‌ها با یکدیگر باعث کاهش سرعتشان می‌شود. اضافه کردن اتصالات بیشتر به سوئیچ شبکه موجب کاهش توان کل خروجی می‌شود. برقراری اتصالات دوگانه خاص مانند اینتل NUC به سرور، در آزمایش‌های مختلف، توان‌های خروجی پایین‌تر از متوسط، حداقل و حداکثر را نشان داد. می‌توان این‌گونه تصور کرد که اگر پل مورد مثال بزرگ‌تر و محکم‌تر باشد، برخورد و تداخل نیز کمتر خواهد بود. بر این مبنا یک سوئیچ شبکه مورد استفاده در بخش تجاری به نحوی طراحی می‌شود که قابلیت تحمل ترافیک‌های بالا ناشی از اتصال دستگاه‌های متعدد را داشته باشد.

بررسی زمان پاسخ دهی سوئیچ شبکه 

آزمایش زمان پاسخ‌دهی نسبت به سایر آزمایش‌های سوئیچ شبکه کمی متفاوت است. در این حالت نیز همانند روش آزمایش اتصال نقطه به نقطه، یک جفت اتصال بین سرور ASRock VisionX و لپ‌تاپ Sony VAIO ایجاد شد. سپس مدت زمان کارکرد سیستم بر روی یک دقیقه تنظیم شد. تنها تفاوت این است که از یک اسکریپت متفاوت برای اندازه‌گیری زمان پاسخ‌دهی سوئیچ استفاده شد.

پس از اتمام آزمایش، این پیام خطا ظاهر می‌شود: «درصورتی‌که نتایج پایین‌تر از 20 میلی‌ثانیه باشند، زمان واکنش توسط IxChariotقابل نمایش نیست» برای تعین نتایج آزمایش، در نرم‌افزار به‌جای تب Response Time تب Transaction Rate انتخاب می‌شود. در این حالت متوسط تراکنش به دست می‌آید. برای پیدا کردن زمان پاسخ، از معادله زیر استفاده می‌شود:

(میانگین نرخ تراکنش / 1) x 1000 = زمان پاسخ

هر اندازه که زمان تراکنش پایین‌تر باشد، زمان پاسخ‌دهی نیز سریع‌تر خواهد بود. 

آزمایش سوئیچ شبکه

در این نمونه میانگین تراکنش 435/3437 است. از حاصل تقسیم 1 به این عدد و ضرب آن در عدد 1000 زمان پاسخ 291/0 میلی‌ثانیه به دست می‌آید.

همان‌طور که مشخص است زمان پاسخ سوئیچ شبکه بسیار اندک و کمتر از یک میلی‌ثانیه است. در این حالت تفاوت ملموسی از یک مدل به مدل دیگر قابل درک نیست؛ اما دانستن این موضوع که سوئیچ شبکه تا چه اندازه سریع عمل می‌کند، به شما کمک می‌کند که بهترین نوع را بر حسب هزینه‌ای که برای خرید آن صرف می‌کنید انتخاب نمایید.

در آخر باید بگوییم همانطور که مدل‌های مختلفی از سوئیچ شبکه در بازار وجود دارد که هر سازنده بر حسب ویژگی‌های شاخص هر نوع، آن‌ها را به فروش می‌رسانند. ممکن است در آزمایش های مختلف به بررسی پارامترهای مختلف پرداخته شود، ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی برخی از این عوامل شاخص بپردازیم .

4.5/5 (2 امتیاز)