جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • فوجیتسو سیستم خنک‌ کننده موبایل را دگرگون می‌ کند

فوجیتسو سیستم خنک‌ کننده موبایل را دگرگون می‌ کند

چطور گوشی را خنک کنیم؟ چرا گوشی من خیلی داغ می شود؟ گوشی های امروزی دیگر فقط برای تماس و ارسال پیامک استفاده نمی شوند. گوشی ها هوشمند شده اند و عملاً تمام کارهای روزمره از امور اداری تا سرگرمی ما با گوشی هایمان انجام می شود. به این ترتیب پردازنده های گوشی مدام در حال کار هستند و این به معنی تولید گرما و نیاز به سیستم خنک کننده موبایل است.

شرکت نام آشنای فوجیتسو، در آزمایشگاه های خود تحقیقاتی انجام داده که منجر به معرفی یک سیستم کولینگ گوشی جدید شده است. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه این سیستم چگونه کار می کند و چرا از خنک کننده های معمول بهتر است، صحبت کنیم.

سیستم خنک‌ کننده موبایل فوجیتسو

چرا فوجیتسو به طراحی فناوری کولینگ گوشی روی آورد؟

دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها و نوت بوک ها، چند کارکردی هستند و داده ها را بسیار سریع پردازش می کنند. با وجود اجزای زیاد و مختلفی که دارند، طراحی آن ها روز به روز نوآورانه تر شده و به سمت کوچک شدن می روند. همانطور که همه دیده ایم، گوشی ها و تبلت های جدید بسیار نازک تر از قبل هستند.

بالا رفتن کارکرد و توانایی پردازنده های این دستگاه ها، منجر به داغ کردن گوشی شده و نازک بودن آن ها باعث انتقال سریع تر و بیشتر این گرما به بخش های مختلف می شود. گرما حتی به صفحه نمایش نیز منتقل می شود. به این ترتیب برای راحتی کاربران باید سیستم خنک کننده موبایل به خوبی کار کند.  

چه مشکلاتی سر راه خنک کردن دستگاه های قابل حمل وجود دارد؟

هر کامپیوتری پس از مدت کوتاهی کار کردن و پردازش اطلاعات داغ می شود. به همین دلیل است که از فن در کیس ها و لپ تاپ ها استفاده می شود. مسئله ای که در مورد داغ کردن پردازنده گوشی و دستگاه های قابل حمل وجود دارد، این است که نمی توان آن ها را با فن خنک کرد.

در روش مرسوم، سیستم خنک کننده موبایل و سایر دستگاه های قابل حمل، شامل ورقه های فلزی یا گرافیتی است. این ورقه ها گرما را از رسیدن به اجزا و قطعات دیگر منحرف می کنند. البته با افزایش گرمای تولید شده، خواص رسانایی حرارتی این مواد به تنهایی دیگر برای انتقال گرما کافی نیست.

معرفی تکنولوژی سیستم خنک کننده موبایل فوجیتسو

فوجیتسو اولین لوله حرارتی حلقه ای جهان را با ضخامت کمتر از 1 میلی متر ساخته است که می تواند به وسایل الکترونیکی کوچک و نازک اضافه شود. لوله حرارتی حلقه ای، دستگاه انتقال حرارتی است که از دو قسمت، یک تبخیر کننده و یک متراکم کننده تشکیل شده است.

تبخیر کننده گرما را جذب کرده و متراکم کننده آن را از بین می برد. این دو قسمت توسط یک لوله به یکدیگر متصل شده اند. مایع سیالی در این لوله جریان دارد. گرمای دستگاه مایع را تبخیر می کند و به این ترتیب گرما از منبع تولید آن گرفته می شود. در نتیجه دما کاهش می یابد.

لوله حرارتی حلقه ای فوجیتسو، می تواند روی قطعات ظریفی که گرما تولید می کنند نصب شود، که پردازنده موبایل یکی از آن ها است. ای سیستم خنک کننده موبایل، گرما را گرفته و به نقطه نسبتاً خنک دستگاه می برد تا گرما پخش شود.

در ادامه به برخی ویژگی های سیستم کولینگ گوشی فوجیتسو می پردازیم:

طراحی ساختاری برای انتقال حرارت با راندمان بالا

حرکت آب در لوله حرارتی حلقه ای، مویرگی است. درست مانند رفتاری که آب در اسفنج، الیاف و آوند گیاهان از خود نشان می دهد. ساختار تبخیر کننده، منفذدار است که یعنی سوراخ های ریز بسیاری در آن وجود دارد. به این ترتیب مایع سیال به صورت مویرگی جریان دارد. برای این کار، فوجیتسو از قرار دادن ورقه های مسی روی هم استفاده کرده است.

لوله حرارتی حلقه ای نازک

ورقه های مسی استفاده شده در سیستم خنک کننده موبایل فوجیتسو، تنها 0.1 میلی متر ضخامت دارد. در این سیستم از 6 لایه استفاده شده است، که یعنی ضخامت نهایی آن 0.6 میلی متر است. به همین دلیل هم برا استفاده در گوشی های موبایل امروزی بسیار مناسب است.

مقایسه کولینگ فوجیتسو با سیستم های قبلی

در مقایسه با لوله های حرارتی نازک قبلی و ورق های رسانای حرارتی، این سیستم جدید انتقال حرارت را تقریباً پنج برابر بیشتر می کند. سیستم لوله حرارتی حلقه ای، از گرمای منبع گرما برای تأمین انرژی انتقال حرارت استفاده می کند. عدم نیاز به پمپ خارجی یا منبع انرژی دیگر، مصرف انرژی کلی دستگاه را افزایش نمی دهد. بنابراین از نظر صرف انرژی نیز قابل قبول است.

در صورتی که از محصولات فوجیتسو استفاده می کنید، برای کسب اطلاعات می توانید با نمایندگی فوجیتسو در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این نوشته post