خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو؛ دلایل و راهکارها

مقالات

خاموش نشدن لپ تاپ یک مشکل نادر است که البته دلایل و راهکارهای مشخصی دارد. بله! گاهی پیش می آید که لپ تاپ روشن شده اما با روش های معمول، خاموش نمی شود. خوشبختانه در بیشتر موارد، خاموش نشدن لپ تاپ دلیل سخت افزاری نداشته و مربوط به ویندوز و دیگر مسائل نرم افزاری است. معمولا به دلیل آپدیت برخی از نرم افزارها و برنامه های ویندوز، ممکن است خاموش شدن سیستم کمی زمان بر شود. اما مسئله زمانی نگران کننده می شود که هیچ یک از این عوامل وجود نداشته باشد و لپ تاپ خاموش نشود. در ادامه، دلایل خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو را بررسی می کنیم. شما می توانید برای عیب یابی و تعمیر لپ تاپ به شکل تخصصی تر، با نمایندگی فوجیتسو در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

خاموش نشدن لپ تاپ

دلایل خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو

پیش از معرفی دلایل خاموش نشدن لپ تاپ fujitsu، باید بدانید که دلایل و راهکارهای ذکر شده در این مقاله، منحصر به محصولات شرکت فوجیتسو نیستند. این موارد، درباره تمامی لپ تاپ های ویندوزی صدق می کنند. همانطور که در بخش اول اشاره کردیم، این مشکل معمولا ریشه نرم افزاری دارد. یعنی لازم نیست نگران خرابی قطعات دستگاه تان باشید. معمولا وجود برخی ناهماهنگی ها در سیستم و یا فعال بودن برخی از قابلیت های سیستم عامل مانع از خاموش شدن دستگاه می شود.

اما اگر سیستم به ظاهر خاموش شده و همچنان صدای فن به گوش می رسد، احتمال خرابی یا آسیب دیدگی فن زیاد است. چنانچه با فشار دادن دکمه پاور قادر به خاموش کردن سیستم نبودید، شاید این دکمه از کار افتاده و نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشد. بهتر است در این شرایط برای عیب یابی خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو از تعمیرکاران مجرب این حوزه کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: روش های نصب هارد SSD روی لپ تاپ فوجیتسو

چگونه مشکل خاموش نشدن لپ تاپ fujitsu را برطرف کنیم؟

خاموش کردن اجباری لپ تاپ

یکی از بهترین روش ها برای حل مشکل خاموش نشدن لپ تاپ فوجیستو دیگر برندها، خاموش کردن اجباری دستگاه است. کلید پاور را فشار داده و تا خاموش شدن کامل سیستم، آن را نگه دارید. اگر پس از نگه داشتن دکمه به مدت طولانی هیچ اتفاقی نیفتاد، کابل برق را جدا کرده و یا باتری را از لپ تاپ بیرون بیاورید. با این کار حتما سیستم خاموش می شود و باید ۵ تا ۱۰ دقیقه بدون برق صبر کنید. مجدد پس از گذشت زمان، کابل و باتری را متصل کرده و سیستم را روشن کنید. سپس سعی کنید دستگاه را به شکل معمول خاموش کنید. اگر لپ تاپ به برق وصل نیست و امکان جدا کردن باتری را ندارید، روش های دیگر را امتحان کنید.

آپدیت کردن ویندوز

گاهی با بروز رسانی ویندوز، مشکل خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو و سایر برندها برطرف می شود. به روش قبلی لپ تاپ را خاموش کنید و عملیات آپدیت کردن ویندوز را انجام دهید. استارت را بزنید و Settings را انتخاب کنید. سپس وارد Updates & Security  شده و روی دکمه Check for updates کلیک کنید. در صورت وجود بروز رسانی، نسخه مورد نظر به صورت خودکار دانلود و نصب می شود.

غیر فعال کردن قابلیت Hybrid Shutdown

با غیر فعال کردن قابلیت Hybrid Shutdown هم می توان مشکل خاموش نشدن لپ تاپ را حل کرد. وارد بخش کنترل پنل شده و Power Options  را سرچ و انتخاب کنید. سپس در منوی سمت چپ صفحه گزینه Choose what the power button does  را بزنید. روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. حالا Turn on fast startup (recommended  را غیر فعال کرده و روی Save کلیک کنید تا تنظیمات انجام شده ذخیره شوند.

غیر فعال کردن Fast startup

Fast startup  یا راه اندازی سریع، گاهی باعث خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو و دیگر سیستم های ویندوزی می شود. بنابراین اگر این آپشن را غیر فعال کنید، احتمالا مشکل حل خواهد شد. برای دسترسی به این قابلیت، وارد کنترل پنل شده و Power Options را باز کنید. سپس در پنل سمت چپ، گزینه Choose what the power button does را بزنید. حالا روی Change settings that are currently unavailable  کلیک کنید. گزینه Turn on fast startup را غیر فعال کرده و Save changes را انتخاب نمایید.

تعمیر فایل های سیستمی ویندوز

اگر با راه حل هایی که تا اینجا معرفی کردیم موفق به حل کردن مشکل خاموش شدن لپ تاپ فوجیتسو نشده اید، بد نیست تغییر فایل های سیستمی را امتحان کنید. برای تعمیر فایل های سیستمی معیوب، در سرچ ویندوز عبارت cmd را تایپ کرده و روی برنامه Command Prompt  راست کلیک نمایید. سپس Run as administrator را بزنید و عبارت sfc /scannow را تایپ کرده و اینتر کنید. توجه داشته باشید که حتما بین sfc و /scannow یک فاصله بگذارید. حالا کافی است کمی صبر کنید تا عملیات به پایان برسد و فایل های معیوب، ترمیم شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری نصب ویندوز 10

ریست کردن تنظیمات پاور، یکی از راهکارهای رفع مشکل خاموش نشدن لپ تاپ

گاهی اگر تنظیمات پاور را ریست کنید، مشکل خاموش نشدن لپ تاپ فوجیتسو حل می شود. در power plan  فعال، گزینه Change plan settings  را انتخاب کنید. سپس گزینه Change advanced power settings را انتخاب کنید. بعد روی دکمه Restore plan defaults  کلیک کرده و Apply و OK را بزنید.

مطالب مرتبط

فهرست